U nastavku možete pronaći odgovore na pitanja koje su nam zainteresovani klijenti postavljali tokom procesa faktoringa:

Koja potraživanja mogu da budu predmet faktoringa?

Predmet faktoringa može biti svako postojeće nedospelo ili buduće, celo ili delimično, kratkoročno novčano potraživanje koje je nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga, zaključenog između pravnih lica i preduzetnika.

Kratkoročno potraživanje je potraživanje koje dospeva na naplatu u roku do godinu dana od dana prodaje robe, odnosno pružanja usluge, definisanog ugovorom o prodaji robe ili pružanja usluga.

Da li potraživanja prema fizičkom licu mogu da budu predmet faktoringa?

Ne. U faktoring poslu mogu učestvovati samo pravna lica i preduzetnici.

Da li će naš kupac imati neke dodatne troškove?

Ne. Dužnik odnosno vaš kupac ima istu obavezu prema faktoru kao što je imao i prema vama.

KAKO ĆE MOJ KUPAC ZNATI KOME TREBA DA PLATI FAKTURU?

U skladu sa Zakonom kupac će od vas dobiti obaveštenje o ustupanju potraživanja putem faktoringa sa instrukcijama za plaćanje na naš račun.

Da li dospela potraživanja mogu da budu predmet faktoringa?

Ne. Predmet faktoringa mogu da budu samo nedospela neproblematična potraživanja.

Kakav je PDV tretman usluge faktoringa?

PDV se ne plaća na usluge faktoringa.

Izdao sam fakturu danas, kada mogu da je ustupim?

Fakturu možete ustupiti istog dana kada ste je izdali ukoliko potraživanje iz nje ispunjava uslove da bude predmet faktoringa.

DA LI JE POTREBNO DA PRODAM SVE SVOJE FAKTURE U PUTEM FAKTORING POSLA?

Ne. Prodajete samo one fakture koje vi želite da prodate i kada želite da ih prodate.

Koliki je najmanji iznos fakture koji može biti predmet faktoringa?

Ne postoji najmanji iznos fakture koji može biti predmet faktoringa.

Šta se događa ukoliko uredno obavešten dužnik fakturu plati nama, a ne vama?

Po zakonu ste u obavezi da ta sredstva uplatite nama na račun bez odlaganja.

Važno je napomenuti da ovakvo postupanje dužnika ne oslobađa obaveze da izmiri obaveze prema faktoru.

Da li je potrebno da dobijem saglasnost ili pristanak kupca?

Nije. Po zakonu kupca je potrebno samo obavestiti.

Naša poslovna politika je takva da u nekim slučajevima šaljete samo obaveštenje u kome kupcu saopštavate da ste određeno potraživanje ustupili faktoru te da je potrebno da plati iznos sa fakture faktoru, a ne vama.

Za neke grupe dužnika potrebno je da pribavite njihovu izjavu u kojoj je navedeno sledeće:

Dužnik izjavljuje Faktoru da će bez bilo kakvih uslova, reklamacija ili prigovora izvršiti plaćanje Potraživanja Faktoru o dospelosti, na bankarski račun Faktora  U skladu sa tim, Dužnik se prema Faktoru odriče prava da ističe bilo kakve prigovore ili zahteve koje ima ili koje bude naknadno stekao prema Ustupiocu, a koji bi uticali na iznos Potraživanja ili njegovo plaćanje u punom gore navedenom iznosu o dospelosti (npr. kompenzacioni prigovor, prigovor neispunjenja obaveza Ustupioca ili prigovor istovremenosti ispunjenja uzajamnih obaveza, prigovor ili zahtev po osnovu nesaobrazne isporuke i slično).

DA LI MOGU DA KORISTIM USLUGE FAKTORINGA UKOLIKO IMAM KREDIT KOD BANKE?

Možete. Međutim ukoliko ste vaša potraživanja založili kao sredstvo obezbeđenja za vaš kredit onda takva potraživanja ne mogu biti predmet faktoringa. U ovoj situaciji je potrebno da se dogovorite sa bankom o promeni uslova kredita.

Da li mogu da ustupim deo fakture ili uvek moram da ustupim celu fakturu?

Možete ustupiti i delimično potraživanja (deo fakture) ili celo potraživanje, odluka je na vama.

Da li predmet faktoringa mogu da budu potraživanja prema republičkim organima ili javnim preduzećima?

Da kao i svako drugo potraživanje koje može da bude predmet faktoringa.

Da li predmet faktoringa mogu da budu potraživanja prema Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje?

Da, ukoliko su nastala po osnovu prometa dobara odnosno pružanja usluga i ukoliko nisu dospela.

U nastavku mišljenje ministarstva finansija:

Privredno društvo može, u svojstvu poverioca i ustupioca, sa faktorom zaključiti ugovor o faktoringu kojim će izvršiti prodaju svog potraživanja koje ima prema korisniku sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje, kao dužniku iz osnovnog posla

“Članom 2. stav 2. Zakona o faktoringu (“Sl. glasnik RS”, br. 62/2013 – dalje: Zakon) propisano je da predmet faktoringa može biti i svako postojeće nedospelo ili buduće, celo ili delimično, kratkoročno novčano potraživanje pravnog lica i preduzetnika koje je nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga zaključenog sa korisnikom sredstava budžeta Republike Srbije, budžeta autonomne pokrajine ili budžeta jedinica lokalne samouprave, kao i korisnikom sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje.

Ukoliko je između određenog korisnika sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje, kao dužnika, i privrednog društva (apoteka), kao poverioca, zaključen ugovor o prodaji robe ili pružanja usluga iz kog je nastalo potraživanje privrednog društva, koje je postojeće, novčano i nedospelo, te kratkoročno, odnosno koje dospeva na naplatu u roku do godinu dana od dana prodaje robe ili pružanja usluga, smatramo da, sa stanovišta primene Zakona, nema smetnji da privredno društvo, u svojstvu poverioca i ustupioca, sa privrednim društvom “CF”, kao faktorom, zaključi ugovor o faktoringu kojim će izvršiti prodaju svog potraživanja koje ima prema korisniku sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje, kao dužniku iz osnovnog posla.

Mišljenje je dato sa stanovišta delokruga nadležnosti Sektora za finansijski sistem, bez ulaženja u odredbe propisa kojima se uređuje budžetski sistem, a prema podacima koji su izneti u zahtevu.”

(Mišljenje Ministarstva finansija, br. 401-00-00759/2015-16 od 1.4.2015. godine)

DA LI JE POTREBNO ODOBRENJE OD MINISTARSTVA FINANSIJA ZA ZAKLJUČENJA UGOVORA O FAKTORINGU KADA JE DUŽNIK KOROSNIK BUDŽETSKIH SREDSTAVA ILI SREDSTVA ORGANIZACIJA ZA OBAVEZNO SCIJALNO OSIGURANJE?

Nije.

Zahtev za pribavljanje odobrenja Ministarstva finansija za zaključenje ugovora o faktoringu, a u vezi sa potraživanjima koja privredno društvo ima od Kliničkog centra Vojvodine po Ugovoru o pružanju usluge čišćenja i održavanja higijene u organizacionim jedinicama Kliničkog centra Vojvodine od 26.4.2016. godine (Mišljenje Ministarstva finansija, br. 401-00-01124/2017-16 od 21.4.2017. god.)
Članom 2. stav 2. Zakona o faktoringu („Sl. glasnik RS“, br. 62/2013, u daljem tekstu: Zakon) propisano je da predmet faktoringa može biti i svako postojeće nedospelo ili buduće, celo ili delimično, kratkoročno novčano potraživanje pravnog lica i preduzetnika koje je nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga zaključenog sa korisnikom sredstava budžeta Republike Srbije, budžeta autonomne pokrajine ili budžeta jedinica lokalne samouprave, kao i korisnikom sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje. Shodno tome, potraživanje koje predmetno privredno društvo ima po osnovu pomenutog ugovora o pružanju usluga Kliničkom centru Vojvodine, kao budžetskom korisniku, može biti predmet faktoringa.

Istovremeno, potraživanje koje je predmet faktoringa, kako je to navedeno u članu 2. stav 2. Zakona, mora biti nedospelo ili buduće, celo ili delimično, kratkoročno novčano potraživanje pravnog lica i preduzetnika, nastalo po osnovu ugovora o prodaji robe ili pružanja usluga. Kratkoročno potraživanje je, u smislu člana 2. stav 1. tačka 3) Zakona, ono potraživanje koje dospeva na naplatu u roku do godinu dana od dana prodaje robe, odnosno pružanja usluge, definisanog ugovorom o prodaji robe ili pružanja usluga, na šta skrećemo pažnju s obzirom na datum zaključenja 176 Bilten ∙ godina LVII ∙ br. 5/2017 Ugovora o pružanju usluge čišćenja i održavanja higijene u organizacionim jedinicama Kliničkog centra Vojvodine koji je naveden u predmetnom dopisu.

Najzad, ukazujemo da se poslom faktoringa, u smislu obavljanja delatnosti, mogu baviti samo privredna društva koja ispunjavaju uslove iz člana 5. Zakona, a kojim uslovima je predviđena i obaveza pribavljanja odobrenja Ministarstva za obavljanje posla faktoringa. Osim pomenutog odobrenja, Zakonom nije predviđena obaveza pribavljanja odobrenja na zaključenje pojedinačnih ugovora o faktoringu.

U tom smislu, pored prethodno navedenog u pogledu dozvoljenosti zaključenja ugovora o faktoringu za potraživanje koje imate od budžetskog korisnika, te ispunjenosti uslova koji se tiču samog potraživanja koje bi bilo predmet posla faktoringa, obaveštavamo vas da Zakonom nije propisana obaveza privrednog društva, ustupioca u poslu faktoringa, da pribavi odobrenje Ministarstva za zaključenje ugovora o faktoringu čiji bi predmet bilo potraživanje koje to društvo ima od korisnika sredstava budžeta Republike Srbije, budžeta autonomne pokrajine ili budžeta jedinica lokalne samouprave, te korisnika sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje.

Kontaktirajte nas

Nismo trenutno tu. Pošaljite nam poruku i brzo ćemo vam odgovoriti.

Ne možete da pročitate? Promeni teskt. captcha txt